BESİN TERCİHLERİ

495 görüntüleme

BESİN TERCİHLERİNİZ SİZE FAZLA KALORİ OLARAK DÖNMESİN

Sağlıklı seçimler yaptığımızı sanarak tükettiğimiz bazı besinlerin içeriğinden dolayı fark etmeden daha fazla kalori ve/veya yağ alabilmekteyiz. Bunlara bir kaç örnek verebiliriz;

Sezar Salata;

Salatanın sağlıklı ve düşük kalorili olduğunu düşünüp dışarda yemek tercihlerinizin arasında yer veriyor olabilirsiniz. Küçük bir kase sezar salatadan 300-400kkalori enerji alınıyor. Bunun sebebi üstündeki sostan kaynaklanmakta. Bu sos sadece 30gr yağ içermektedir.

Çözüm önerisi; salata tercihi yaptığınızda sosu servis edildikten sonra kendiniz eklemeye çalışın. Böylelikle daha az kalori ve yağ tüketmiş olursunuz.

Taze Smoothie'ler;

Günümüzde bardaklarda rengarenk sağlık depoları şeklinde lanse edilse de eğer kendiniz hazırlamıyorsanız içeriğine giren meyve-sebze, süt-yoğurt-krema, bal-şeker miktarlarını mutlaka sorgulayın. İçtiğiniz bir büyük barsak smoothe'den 350kkalori ve 80 grama yakın şeker almış olabiliriniz.

Çözüm önerisi; Daha küçük bir bardak tüketin. İçeriğine konan süt-yoğurt'un yağsız olanını tercih edin. Tatlandırma yapıp şeker içeriğini arttırmaktansa meyvenin kendi şekerinden gelen tad ile yetinin.

Enerji Bar'ları;

Özellikle spor öncesi tercih edilen bu ürünlerin içerdiği enerji ortalama 500kkalori civarına ulaşmaktadır. İçeriğindeki kalori bu kadar çokken bir kaç ısırıkla biten miktarı sebebiyle tatmin duygusu da yaratmıyor.

Çözüm önerisi; Bu ürünlerden illa ki tüketmek istiyorsanız ürünlerin etiket bilgilerini mutlaka inceleyin. 200Kkaloriden fazla enerjisi olmayan, içeriğinde en az 5 gram protein barındıran ve lif içeriği yüksek ürünleri tüketmeye çalışın.

Şekersiz-Tatlandırıcılı Yiyecekler;

Kilo verme diyetlerinde ya da diyabet hastalarının tercih ettiği tatlandırıcılı ürünler tüketildiğinde kalori alınmadığı, ya da çok az kalori alınıp diyetlerin bozulmadığı düşünülmektedir. Ancak normal besinlerin kıvamı ve görüntüsüne sahip olmaları için şeker içermese de yağ oranlarında fark edilir miktarlarda fazlalık barındırmaktadırlar.

Çözüm önerisi; Bu nedenle mutlaka etiket bilgilerini gözden geçirin. Diyabet sıkıntınız yoksa beslenme uzmanınızın önereceği miktarda normal şekerli ürünlerden tüketebilirisiniz.

Kahve Çeşitliliği;

Günümüzde sayıları hızla artan kahve dükkanlarında çeşitli içerik ve tada sahip bir çok kahve satılmakta. Ancak tercih ettiğiniz bir çeşit kahvenin 600kkalori ve 26 gr yağ içeriği ile neredeyse büyük bir cheseburgerin sahip olduğunu enerji miktarına yakın olduğunu öğrenseniz yine de içer miydiniz?

Çözüm önerisi; Kahvenizi sütsüz içiyorsanız zaten kalorisi çok düşük. Ancak sütlü tercih ediyorsanız mutlaka yağsız sütle, içine şurup katılmamış ve üzerine krema sıkılmamış olarak tükettiğinizde kalori alımınızı da sınırlandırmış olacaksınız.

Buzlu Çaylar;

Buzlu çayda çaydan gelen antioksidanlar olsa da bu onun tamamen sağlıklı olduğunu göstermez. Gazlı içeceklerden kaçınılma adına daha çok terci edilen buzlu çayların 500ml kadarında 200kkalori ve yaklaşık 59 gr şeker içermektedir.

Çözüm önerisi; Kendi demlediğiniz çayın içine lezzeti arttırmak için taze meyveler ve limon dilimleri ile tatlandırıp tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bazı meyve çaylarını da soğutulmuş olarak tüketerek fazla kalori almanızı engelleyerek damak tadınızdan ödün vermemiş olursunuz.

BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK