ŞEKER İLAVESİZ BESLENME

0 görüntüleme
Günümüzde eklenmiş şekerden uzak durmak oldukça zorlaştı. Marketlerdeki çeşitlilik giderek arttıkça, zamanla yarışmak gündemde olunca pratik çözümlerle açlığı yatıştırmak da kaçınılmaz oluyor. Fakat Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çocuk ve yetişkinlerin aldığı enerjinin yüzde 10’dan azını basit şekerlerin oluşturmasını tavsiye ediyor.
Şeker İlavesiz Beslenme

Günümüzde eklenmiş şekerden uzak durmak oldukça zorlaştı. Marketlerdeki çeşitlilik giderek arttıkça, zamanla yarışmak gündemde olunca pratik çözümlerle açlığı yatıştırmak da kaçınılmaz oluyor. Fakat Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çocuk ve yetişkinlerin aldığı enerjinin yüzde 10’dan azını basit şekerlerin oluşturmasını tavsiye ediyor. Hatta ideal olan bu değerleri %5’lere kadar çekmek.

 

Bu sebepten dolayı Dünya’da şekersiz beslenme akımı başladı. Bu beslenme akımında rafine şekerler vücuda alınmıyor hatta glisemik indeksi yüksek meyvelerden gelen şeker bile bir miktar kısıtlanıyor. Bir-iki gün çok zorlandığınız bu beslenme şekliyle bir hafta sonra çok rahat ediyorsunuz, rafine şekere ara verdikten sonra tükettiğiniz en ufak bir şekerin bile sizi rahatsız ettiğini fark ediyorsunuz.

 

Şeker alımını ve rafine karbonhidratlara karşı duyduğunuz isteği azaltmak için su tüketiminizi arttırın. Protein tüketiminize dikkat edin. Lif içeriği yüksek besinleri beslenme programınıza dahil edin. Paketli gıdalardan uzak durun.

 

 

Şekersiz Puding

Çocuklarınız ve kendiniz için uygulayabileceğiniz bu tarif avokado sayesinde sağlıklı yağ içeriyor, tok tutuyor ve tatlı ihtiyacınızı karşılıyor, hem de yapımı sadece 5 dakika sürüyor.


Malzemeler: 
(1 büyük kase için)
Yarım adet olgun avokado
Yarım adet muz
2 adet küçük kuru hurma
1 silme yemek kaşığı kakao
2 adet tüm ceviz

Yapılışı:
Tüm malzemeleri karıştır, ardından blender ve iki saat buzdolabında beklet. Sağlıklı ara öğünümüz hazır. Afiyet olsun.

 

 

 

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK