TATLI İHTİYACINA KARŞI KEÇİBOYNUZU

0 görüntüleme
Keçiboynuzunun lif içeriğinin yüksek olması sebebiyle hem tok tutuyor hem de tatlı ihtiyacını baskılıyor aynı zamanda kolesterol ve trigliserit düşürücü etkiye sahip. 100 gr keçiboynuzunda yaklaşık 35 gr lif var, günlük almamız gereken toplam lif miktarından çok daha fazla.
Tatlı İhtiyacına Karşı Keçiboynuzu

 

Keçiboynuzunun lif içeriğinin yüksek olması sebebiyle hem tok tutuyor hem de tatlı ihtiyacını baskılıyor aynı zamanda kolesterol ve trigliserit düşürücü etkiye sahip. 100 gr keçiboynuzunda yaklaşık 35 gr lif var, günlük almamız gereken toplam lif miktarından çok daha fazla. Dolayısıyla sindirim sistemini düzenliyor, bağırsakları çalıştırıyor. Aynı zamanda 100 gramı yaklaşık 300 kalori olan keçiboynuzunun 3 adeti bir porsiyon meyve kalorisinde. Yemesi zaman alan bu meyve tadı sayesinde şeker ihtiyacını baskılıyor. Gluten içermediği için çölyak rahatsızlığı olanlar rahatlıkla tüketebilir.

100 gr süt ile karşılaştırıldığında 3 katı kadar daha kalsiyum içeren keçiboynuzu A,D,E vitaminleri ve fosfor bakımından da zengin. Menopoz dönemi görülen osteoporoz (kemik erimesi) kemiklerden kalsiyum çekilimine sebep oluyor. Keçiboynuzu bu özelliğiyle hem menopoz döneminde hem de gelişme çağındaki çocuklarda kemik gelişimine katkıda bulunuyor, kas ağrılarını önleyici etki gösteriyor.

 

Aynı zamanda antioksidan özelliği ile keçiboynuzu, serbest radikallerle savaşarak vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor. İçerdiği yağ asitleri ve A ve E vitaminleri sayesinde cilt sağlığına olumlu etkileri bulunuyor.


Şekersiz keçiboynuzlu kek tarifim sizlerle:


Malzemeler: (1 büyük boy kek kalıbı için)

 

4 adet yumurta
3 kahve fincanı süt
1 kahve fincanı sıvı yağı
3 kahve fincanı tam bugday un
3 kahve fincanı keçi boynuzu özü
1 paket kabartma tozu

 

 

Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırıp 180 derecelik fırında 45 dakika pişirmeniz yeterli. Afiyet olsun.

 

 

 

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK