TAM TAHILLARIN ÖNEMİ

0 görüntüleme
Rafine tahıllarla tam tahılları kıyaslayacak olursak aslında rafine sözcüğü "istenmeyen unsurlardan arınmış" olarak tanımlanır. Bu durum tahıllar için de geçerli. Ne yazık ki rafine ederken atılan "istenmeyen unsurlar" arasında lifler, vitaminler, mineraller ve çeşitli mikro besin maddeleri bulunmaktadır. Tam tahıllar rafine dildiğinde önemli besin öğeleri yok olur. Örneğin rafine beyaz un tam buğday unundaki E vitamininin ancak %5’ini içerir.
Tam Tahıllar İle İlgili Çalışmalar

Tam tahıllı ürünler tüketilmesi bedenin şeker control sisteminin iyi çalışmasını sağlıyor. Sağlık çalışanları izleme araştırmasında en fazla tahıl kaynaklı lif tüketenlerin en az tüketenelere kıyasla tip 2 diyabet gelişme olasıklıkları %30 daha azalıyor. Bu araştırmaya gore gazoz tipi asitli içecekler, beyaz ekmek, beyaz pirinç, patates kızartması, pişmiş patates diyabet riskinin artmasıyla ilişkili bulunmuştur.

Yapılan başka çalışmalarda ise tam tahıl tüketimi ile kalp hastalıkları kıyaslanmıştır. Günde ortalama 2.5 porsiyonla en çok tam tahıl tükettiği bildirilen kadınların haftada yaklaşık 1 porsiyonla en az tam tahıl tüketen kadınlara kıyasla kalp hastalığına yakalanma olasılıkları yüzde 30 daha azalmıştır.

Kabızlık ABD’de bir numaralı gastrointestinal şikayettir. Yılda iki milyonun üzerinde doctor ziyaretine neden oluyor ve reçetesiz satılan laksatiflere yılda 1 milyar dolar harcanıyor. Yapılan çalışmalara göre tam tahıllardaki lifler dışkıyı yumuşak ve hacimli tutarak bu sorunu önleyebiliyor.

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK