CEVİZİN KİLO VERMEYE ETKİSİ

0 görüntüleme
Uygun bir lif ve protein kaynağı olmasının yanı sıra ceviz, kalp ve beyin sağlığı açısından fayda sağlayan bitki bazlı omega 3 yağ asidi kaynağı oluşturan tek kabuklu yemiş.
Cevizin tüm olumlu faydalarının yanında kilo kaybını da desteklediğini biliyor muydunuz?

Journal of Nutrition dergisinde yayımlanan bir araştırma, cevizin ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından belirtilen mevcut düzeye göre %21 daha az kalori içerdiğini gösterdi. Araştırmanın sonuçları, bir porsiyon (1 oz. – 28.3 gr) cevizin 185 değil 146 kalori içerdiğini, bu rakamın da kabul edilen mevcut değerden 39 kalori daha düşük olduğunu gösteriyor.Araştırma, cevizin kilo kontrolünde oynadığı faydalı rolü destekleyen çalışmalara önemli bir katkı sağlıyor.

Bir diğer çalışmada ise ceviz açısından zengin ve yüksek yağ içerikli bir diyet, daha düşük yağ içerikli ve daha yüksek karbonhidratlı bir diyete kıyasla kilo kaybı sağlayabiliyor. California Üniversitesi, San Diego Tıp Fakültesi’nden Dr. Cheryl Rock’un öncülüğünde yürütülen araştırma, esas olarak çoklu doymamış yağlardan oluşan cevizin yer aldığı bir diyetin diğer çalışma gruplarına kıyasla kilo kaybı sağladığını; en fazla iyileşmenin lipid düzeylerinde, özelikle de insülin dirençli olan kişilerde görüldüğünü belirtti.

Bu araştırmalar Ulusal Sağlık Enstitüleri (National Institutes of Health) , Journal of Nutrition ve California Walnut Commission tarafından desteklenmiştir.

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK