İNCİR VE SAĞLIĞA FAYDALARI

0 görüntüleme
İncir, hem kuru hem de taze olarak tüketilebilen ve muhteşem faydaları bulunan bir meyvedir. Bu meyve, antik çağlardan günümüze kadar şifa kaynağı olarak her kültürde kendine yer bulmuştur. Meyvesi, ağacı, yaprağı ve sütüyle incir; bütün kültürlerde varlık, yaşam, güç, verimlilik, bolluk-bereket, bilgelik gibi pek çok simgeyi karşılamış.
İlk çağlardan itibaren sayısız özelliğiyle insanoğlunun hayatında yer tutmuş olan incir, ılıman iklimlere özgü tatlı bir meyvedir. Akdeniz havzasında yetişmeye elverişli olan incirin Anadolu’da en bol bulunduğu yer ise Aydın şehridir.

Mide rahatsızlıklarından öksürüğe kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan incir, gerek modern tıpta gerek halk arasında yaşatılan halk hekimliğinde önemli ölçüde kullanılmaktadır.

- İncir, öksürük ve nefes darlığına iyi gelir, idrar yollarını açar, böbrek ve mesaneyi temizlemeye yardımcı olur. (Muhsin, 2011: 30)
- İncir, antioksidan özelliktedir. Kuvvetli bir kan yapıcıdır, tansiyonu dengeler (Maranki, 2008: 279)
- İncirin zengin mineral ve vitamin içermesi ve şekerinin doğrudan kana geçmesi özelliklerinden dolayı hazır bir enerji kaynağıdır. Hazmı kolaylaştırıcı, bağırsak düzenleyici, kabızlığı önleyicidir (Yavi, 1998: 98)

Porsiyona dikkat

Bir adet incirin günlük lif ihtiyacımızın % 20’sini karşıladığını biliyor muydunuz?

Taze incirin 100 gramı 74 kalori iken kuru incirin 100 gramı 249 kaloridir. Glisemik indeksi yüksek bu meyvenin bir adetinin bir porsiyon meyve olduğunu unutmayalım. Özellikle şeker hastalarının dikkatli miktarda tüketmeleri gerekmektedir.

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK