ISPANAK VE SAĞLIĞA FAYDALARI

0 görüntüleme
Yeşil yapraklı sebzeler arasında bir süper yıldız olan ıspanak, hem düşük kalorili hem de vitamin mineral açısından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirirken vücudumuzu mikroplara karşı savunmaya hazırlar, kalbe yardımcıdır. Neredeyse tamamı su olan bu sebze hidrasyonu arttırıyor.
Tok Tutucu Etki

Araştırmalar, ıspanak gibi bitkilerde iştahınızı azaltan özler olduğunu öne sürüyor. Açlık hormonu seviyelerini düşürüp, tok hissetmenizi sağlayan etkiyi ıspanakta rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Osteoporozu Önlemeye Yardımcı

Ispanak, kemikler için önemli olan kalsiyum, magnezyum, ve K vitamini içeriyor. Vitamin mineral etkilerinin yanı sıra bu özelliğiyle de osteoporozu önlemeye yardımcı oluyor. 

Bağışıklığı Destekliyor

Ispanak, bağışıklık sistemini destekleyen E vitamini ve magnezyum gibi vitamin ve minerallere sahip. Bu durum hastalıklara sebep olan virüs ve bakterilerden bizi koruyor, vücudu toksinlerden arındırıyor. 

Göz ve Kalp Sağlığı İçin Önemli

Ispanak içerisindeki A vitamini sayesinde göz sorunlarına karşı yapıcı etki barındırıyor. Aynı zamanda kalp hastalığına yakalanma şansınızı azaltarak kan basıncınızı düşürebiliyor. 

Bu çok yönlü sebzeyi bir çok şekilde tüketebilirsiniz. Salatada çiğ olarak veya smoothie içeriği ile tüketebilir, pişirerek zeytinyağlı olarak da tercih edebilirsiniz. Çorba, yumurtalı yemekler, buharda pişirme de bir başka seçenek olarak karşımızda.  Ispanak alırken canlı yeşil renkte olmasına, yapraklarının bozulmamış ve çürük olmamasına dikkat etmekte fayda var. 

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK