DÜNYA HAREKET GÜNÜ'NDE İZMİR'Lİ KADINLAR ZUMBA İLE HAREKETE GEÇTİ!

1352 görüntüleme

Dünya Sağlık İçin Hareket Günü etkinlikleri kapsamında İzmirli kadınlar, önemli bir sağlık problemi olan obeziteye karşı farkındalık oluşturmak için harekete geçti. Gündoğdu Meydanı'nda toplanan kadınlar, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, Şenpiliç ve b-fit tarafından gerçekleştirilen 'Dengeli Beslen Harekete Geç' projesi etkinliğinde, Zumba Eğitmeni Atakan Uğurlu eşliğinde Zumba yaptı. Meydanı dolduran kadınlara, genç, yaşlı, çocuk yediden yetmişe herkes eşlik etti.

Gündoğdu Meydanı'nda İzmirli kadınlara Zumba yapmanın püf noktalarını uygulamalı olarak gösteren Zumba eğitmeni Atakan Uğurlu, ?Modern hayat, teknolojik gelişmeler insanların hareketsiz kalmalarına yol açıyor. Bu da dünya genelinde ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilen obezitenin artışı anlamına geliyor. Dünya Sağlık Örgütü, sağlığı 'ruhen, fiziken ve sosyal yönden tamamen iyi durumda olmak' şeklinde tanımlıyor. Ve yapılan araştırmalar da düzenli hareket ve egzersizin kronik hastalıkların oluşması ve engellenmesinde önemli rol üstlendiğine işaret ediyor. Obezite ile mücadelede en etkili yöntemin dengeli beslenme ve hareket olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle Şenpiliç'in başlattığı 'Dengeli Beslen Harekete Geç' projesiyle İzmir Gündoğdu Meydanı'ndayız. Amacımız Dünya Hareket Günü'nde kadınlara egzersiz yapmaları için ilham vermek ve cesaretlendirmek.? dedi.

Yapılan araştırmalar Türkiye'de erkeklerin yüzde 25'inin kadınların da yüzde 41'inin obez ya da aşırı kilolu olduğunu gösteriyor. Dünya?daki çocukların yüzde 20-25'inin obez olduğu ve bu çocukların yüzde 70'inin erişkinlikte de obez oldukları biliniyor. Obezite'nin dünyayı olduğu kadar Türkiye'yi de tehdit ettiği gerçeğinden yola çıkan Şenpiliç, 2015 yılında ?Dengeli Beslen, Harekete Geç? sloganıyla büyük bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Kampanya, ailelerinin beslenmesi konusunda kilit rol üstlenen kadınların dengeli beslenme ve egzersizin önemi konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyor.

BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK