İNCE BİR BELE SAHİP OLMAK HAYAL DEĞİL

1322 görüntüleme
İnce bir bel şüphesiz ki çoğu kadının çok istediği bir görünümdür. Fakat yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam stres ve bozuk uyku düzeni ince bir bele kavuşmanız önünde büyük engeller oluşturur. İnce bir bel için  sadece egzersiz yapmak yeterli olmaz. Egzersizle birlikte yediklerinizi kontrol altında tutmanız gerekir. Ayrıca belinizi inceltmek için kalori alımını azaltmalısınız. Bu ise, disiplin ve kararlılık gerektirir. Kalori alımını azaltmaya ek olarak, ince bir bele kavuşmak için bazı akıllı besin seçeneklerini beslenmenize eklemeniz fayda sağlayacaktır. 1 kilo vermek için 7000 kalorilik enerji harcamak gerekir. Sağlıklı kilo kaybının hafta 1-2 kilo olması önerilmektedir. Bu yüzden hızlı kilo vermek için aç kalmak sizi başarıya ulaştırmayacaktır. Yapılan bilimsel çalışmaların sonucuna göre tüm kepekli tahılları tüketenlerin daha fazla yağ kaybı yaşadığı görülmüştür. Aynı diyeti takip eden (günde 5 porsiyon meyve ve sebze, 3 porsiyon az yağlı süt ürünleri ve 2 porsiyon et, balık ve kümes hayvanları) iki gruptan birine diyete ek olarak işlenmemiş tahıllar diğer gruba ise rafine edilmiş tahıllar verilmiştir. İlk grupta izlenen kilo kaybı ve bel incelmesi ikinci gruba göre daha fazla olmuştur.
  • Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlayın.
Sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile güne başlamak ince bir bele kavuşmak için atacağınız ilk adımdır. İyi bir kahvaltı, gün boyunca daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda öğleden sonra ve akşam yüksek kalori alımına engel olurken açlık ve tatlı ataklarını önler, sizi daha tok tutar. Mükemmel bir kahvaltı için tam tahıllı gevrekler, tam tahıllı ekmek, protein açısından zengin yumurta ve yüksek vitamin barındıran meyveleri tüketmeyi deneyin. Kahvaltı için zamanınız yoksa tahıllı gevrekleri yoğurta karıştırıp yanında da bir meyve tüketerek hızlı bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltıdan önce bir bardak su içmeniz de daha fazla yemenizi önler ve metabolizmanızı hızlandırır.
  • Az ve sık yiyin
Öğünler arasında aç kalarak ana öğünlerde gerekenden çok fazla yemek yemek diyet yapanların sıkça düştüğü bir hatadır. Daha sık yemek, aç kalmamak aslında daha az yemenizi sağlar. Küçük porsiyonlarda çokça öğün tüketmeniz metabolizmanızı uyarır ve daha çok enerji harcarsınız. Ana öğünleriniz arasında küçük öğünler tüketmek ince bir bele kavuşmak için uzun vadede işe yarayan yöntemlerden biridir.
  • Sağlıklı yağlar tüketin
Diyet yapan birçok kişi yağ tüketiminden kaçıyor. Ancak sağlıklı yağlardan bir miktar tüketmek dengeli bir beslenme için gereklidir ve kilo kaybetmenize yardım eder. Çalışmalar göstermiştir ki ; tekli doymamış yağlar (MUFA) (avokado, kabuklu yemişler, tohumlar, soya fasulyesi, çikolata) bel bölgesinde yağ birikimini önler. Sonuç olarak, günlük kalori alımının %25- 30 unun sağlıklı yağlardan gelmesi gerekmektedir. Çoklu doymamış yağlar (uskumru, somon, ringa balığı, ceviz, kanola yağı ve tofuda bulunan Omega-3 yağ asitleri gibi) kötü kolesterolü düşürmek ve beyin fonksiyonlarını artırmaya yardımcı olur.
  • Daha fazla posa tüketin
Yüksek posalı besinler sağlıklı bir diyetin önemli bir bileşenidir. Öncelikle, lif yönünden zengin besinler şişkinliği minimize eder ve bağırsak hareketlerini normalleştirmeye yardımcı olur. İkincisi, lif yönünden zengin besinler daha uzun süre tok kalmayı sağlayarak aşırı yemeyi önler. Yüksek lifli gıdalar genellikle diğer gıda türlerine göre düşük kalorili olma eğilimindedir.
  • Çözünür ve çözünmez liflerin her ikisinin de yararlarını elde etmek için, diyet içine yüksek lifli gıdaları geniş bir yelpazede dahil etmeye çalışın. Çözünür liflere örnek olarak yulaf, arpa, bezelye, fasulye, elma, havuç ve narenciyeler verilebilir. Çözünmeyen lifler olarak da; buğday kepeği ve tam buğday, fındık, fasulye, yeşil sebzeler sayılabilir.
  • Çözünür lifin en önemli özelliklerinden biri de; iç organların çevresindeki yağlanmayı azaltmak için gerekli olan düşük insülin seviyesini sağlar.
Yeteri kadar posa aldığınızdan emin değilseniz ve şişkinliğiniz varsa su için. Su içmek şişkinliğinizi azaltır. İnce bir bel için gereklidir. Suyun tadını sevmiyorsanız yada su içme alışkanlığınız yoksa, suyu nane yaprakları ve limon ile aromalandırarak tüketebilirsiniz.
  • Bu besinlerden kaçının
Cipsler; Bel bölgesindeki yağlanmayı en çok arttıran besindir. Bunun tek nedeni doymuş yağlardan oluşmaları değil; aynı zamanda karın bölgesinde de yağ depolanmasına sebebiyet vermeleri. Aynı zamanda, çok miktarda tuz barındırdıkları için de şişkinliğe sebep olmaktadır. Cipslerin doyurucu olmamaları ve insanı asla tatmin etmemeleri de ayrı bir sorun oluşturmaktadır. Gazlı İçecekler; Son dönemdeki araştırmalar, bel bölgesindeki yağlanma ile gazlı diyet içecekler arasında bağlantı olduğunu ortaya koymaktadır. Obesity dergisinde yayımlanan araştırmaya göre diyet içecekleri tercih edenlerin bel bölgelerindeki yağlanma miktarı, bu içecekleri tüketmeyenlere oranla çok daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Nedeni ise diyet içeceklere yönelenler, kalori açığı yarattıkları düşüncesiyle bir miktar daha rahatlama hissi ve sonucunda daha fazla yemek yemeleri olduğu açıklanmıştır. Meyve suyu; Vitamin açısından zengin ve doğal olduğundan ötürü çokça tercih edilen meyve suları elbette gazlı içeceklerden çok daha sağlıklıdır. Ancak içerdiği fruktoz bel bölgesindeki yağlanmayı tetikleyebilmektedir. Bu nedenle meyvenin suyunu sıkmak yerine kendisini tüketmeyi tercih etmelisiniz. Patates kızartması; Harvard Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak patates kızartması tüketen insanların her yıl 1.5 kilo aldığı ortaya çıkmıştır. Hatta bu rakam kimi zaman 7 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Alkol; Şekerli içecekler veya büyük porsiyonlardaki yiyeceklerden gelen kaloriler, karın-bel çevresi yağlanmayı artırır ancak alkol tıpkı yağ gibi de düşünülmektedir. Yağın bir gramı dokuz kalori iken, alkolun bir gramı yedi kaloridir. Araştırmalar, alkolün doygunluk hissini düzenleyen hormonlara etki ederek, açlık hissettirdiğini göstermektedir.
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK