MADEN SUYU SATIN ALIRKEN DİKKAT

0 görüntüleme
Gün içerisinde vücuttan çeşitli şekilde atılan su ve mineralleri yerine koymak için günde 1-2 şişe maden suyu içebilirsiniz. Peki maden suyu alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Gün içerisinde vücuttan çeşitli şekilde atılan su ve mineralleri yerine koymak için günde 1-2 şişe maden suyu içebilirsiniz. Peki maden suyu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Öncelikle içeriğini mutlaka okuyun. Çünkü her maden suyu aynı sodyum miktarına sahip değil. Fazla sodyum içeren maden suyu kan basıncınızı tehlikeli şekilde yükseltebilir. Fazla sodyum alımı tansiyon ve böbrek sorunlarına yol açabilir. Özellikle yüksek tansiyon ve kalp hastaları düşük sodyum oranlı maden suları tüketmeyi unutmayınız‼

 

Gıda kodeksine uygunluk açısından maden suyu ve sodalarda 0.02 mg oranında nitrite izin verilirken amonyağın hiç bulunmaması gerekiyor. Bu yüzden nitrit/nitrat oranı en düşük olanı tercih etmeye çalışınız‼

 

Son olarak Avrupa Birliğinin kabul ettiği yasal düzenlemeye göre bir mineralli suda magnezyum değeri en az 50 mg/L, kalsiyum için en az 150 mg/L , bikarbonat için 600 mg/L , sülfatlı mineralli sular için kabul edilen Avrupa Birliği değeri ise en az 200 mg/L dir. 

 

Doğal mineralli sulara dolum esnasında doğal veya dışarıdan temin edilmiş sıhhi evsafı uygun karbondioksit katılabilir. Yapılan bu islemde suyun mikrobiyolojik özelliklerinde herhangi bir değişikliğe yol açmadan eklenmelidir.

Doğal mineralli sulardan diğer sulu içeceklerin üretimi de yapılabilir. Fakat doğal mineralli sulara karbondioksit dışında kimyasal bir madde ilave edilmez. İlave edilen karbondioksit suyun doğal yapısını bozmamalıdır. Şişelenecek doğal mineralli suyun mineral içeriği, sıcaklığı, karakteristik özelliği suyun kaynak yerindeki yapısı ile aynı olmalıdır.
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK