TEREYAĞI YEMEK İÇİN 7 NEDEN

2789 görüntüleme
Tereyağı, yemeklere nefis lezzet katan mükemmel bir gıdadır. Son 20 yıldan bu yana tereyağı, obeziteden kalp hastalığına kadar birçok hastalık için sorumlu hale getirilmiştir. Ancak yapılan çalışmalar sonucunda son yıllarda tereyağ yeniden eski popülerliğini kazanmaya başladı. Tereyağın sanıldığı kadar sağlık için zararlı olmadığı, hatta yararlı olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmaya başladı. İşte tereyağının sağlığınız faydalı olabileceği 7 neden:
  1. Vitamin açısından zengindir
Tereyağı yağda çözünen vitaminler açısından önemli bir yeri vardır. A, E ve K2 vitaminlerini içerir. A ve E vitaminlerini sağlıklı beslenmeniz halinde hayvansal gıdalardan ve bitkilerden alabilirsiniz. Ancak K2 vitamini çok önemlidir ve toplumda birçok kişide çok düşük çıkmaktadır. K2 vitamini insan sağlığı üzerinde güçlü etkileri vardır. Bu vitamin metabolizmanın kalsiyumu emmesinde önemli bir rol oynar. Bu sayede, kardiyovasküler hastalık, kanser ve osteoporoz da dahil olmak üzere pek çok ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Otlarla beslenen ineklerin sütün K2 vitamini bol miktarda bulunur.
  1. Tereyağı Sağlıklı Doymuş Yağlar içerir
Yine yapılan araştırmalar sonucunda doymuş yağlar ile kardiyovasküler hastalıklar arasında bir bağ tespit edilememiştir. Tereyağı, kısa ve orta yağ zinciri içerir. Bu yağlar, diğer yağlar tarafından metabolize edilir. Doymuş yağ oranın artması vücudun yağ yakmasını hızlandırır.
  1. Tereyağı kalp krizi riskini azaltır
Tereyağ yerine, işlenmiş trans yağ içeren margarinler daha mı sağlıklı? Tabiki değil. Trans yağlar, birçok hastalığa zemin hazırlayan gıdalardır. Yapılan bir araştırmada, kardiyovasküler hastalıkların tereyağ ve margarin ile ilişkisi incelenmiştir. Tereyağı hiçbir etkisi bulunamazken, margarinin kardiyovasküler hastalık riskini anlamlı bir şekilde arttırdığı ortaya çıkmıştır. Bir başka çalışmada, yüksek yağlı süt tüketimi sonucu artan K2 vitamini alınımı kalp hastalıkları riskini yüzde 69 oranında azalttığı tespit edilmiştir.
  1. Tereyağı Bütirat Yağ Asidi açısından iyi bir kaynaktır.
Yağlı asit butirat da lifli besinler sayesinde bağırsak bakterileri tarafından oluşturulur. Bu lifler, insan sağlığı açısından çok önemlidir. Bütirat için tereyağdan daha iyi bir besin yoktur. İnsanlarda, butirat, anti-enflamatuar ve sindirim sistemiyle ilgili güçlü bir koruyucu etkiye sahiptir.
  1. Tereyağı Konjuge Linoleik Asit Zengin
Tereyağı, özellikle çimle beslenen hayvanlardan yapılırsa, Konjuge Linoleik Asit denilen bir yağ asidi açısından büyük bir kaynak oluşturur Bu yağ asidinin metabolizma üzerindeki etkisi güçlüdür ve aslında ticari olarak zayıflamaya yardımcı madde olarak satılmaktadır. KLA, anti-kanser özelliklerinin yanısıra, insanlarda yağ oranını düşürücü özelliğine de sahiptir.
  1. Tereyağı Obezite bir alt riski ile ilişkilidir
Beslenme otoriteleri sık düşük yağlı süt ürünlerini tercih etmenizi önerir. Bu şekilde, biz bütün bu "kötü" yağ ve kalori olmaksızın ihtiyaçımız olan kalsiyumu aldığımızı sanırız. Ancak yüksek kalori içeriğine rağmen, yüksek yağlı süt ürünlerini tüketmek obezite ile ilişkili DEĞİLDİR. Aslında, yeni yapılan bir çalışmada, obezite, kalp-damar hastalıkları ve diğer metabolik bozukluklar yüksek yağlı süt tüketiminin etkilerini incelendi. Yüksek yağlı süt ve süt ürünlerinin, metabolik hastalık riskini arttırmadığı ortaya çıktı. Aynı şekilde bu ürünlerin obeziteye neden olduğu yönünde de bir bulguya rastlanmadı.
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK