BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN SEBZELER

825 görüntüleme
Sağlıklı bir yaşam için beslenmenize  sebze ekleyerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Tüm sebzelerin sağlıklı olduğu biliniyor. Ancak bazı sebzeler özel kimyasal bileşimlara sahiptirler. Onların keskin tatları vardır ve kükürt ihtiva ederler. Onlar, ısırılma, karıştırılma veya doğranmaları halinde bir kimyasal reaksiyon içine girer ve sülfür içeren bileşiklere dönüşerek izotiosiyanatlar üretirler. İzotiosiyanatlar kanser hücrelerinin üremesini engelleyen kimyasal bir maddedir.Bu sebzeler aynı zamanda hastalıkları önlemek için antiviral ve antibakteriyel ajanlar içerir. Aşağıda sıraladığımız yiyecekler bağışıklık sisteminiz için en mükemmel olanlarıdır.
  1. Sarımsak
Dünyanın en güçlü ilaçlardan biridir ve onun güçlü kokusu sarımsağı bu kadar kılan özelliğidir. Aktif madde organosulfurs, allicine dönüşür ve kronik hastalıklara neden olan hücrelerin sağlıklı olarak üretilmesini sağlar. Sarımsak doğal bir antiseptiktir. Kanseri önleyen enfeksiyonlarla mücadele eder ve soğuk algınlığı önler.
  1. Soğan
Zengin kuersetin, kanser riskini azaltan güçlü bir antioksidandır.Sarımsak gibi soğan da inanılmaz bir bileşik içerirler. Allicin Kırmızı ve mor soğanda bulunur. Antosiyaninler, çok güçlü antioksidanlardır. Kanser için şifa olduğu bilinen quercetin, alerji içinde mükemmeldir. Aynı zamanda kalp hastalıklarını önler ve yüksek kan basıncını düşürür.
  1. Mantar
Gücü doğal öldürücü T hücrelerinin (NKT) etkinliğini arttırmasından gelir. NKT'ler saldırı görmüş ve hasar almış hücreler ile enfekte olan hücreleri vücuttan dışarıya atar. Mantar, bir çok kanser türünde olduğu gibi özellikle kadınlarda meme kanseri riskinin azaltılmasını sağlar. DNA hasarını yavaşlatarak, kanser ve beyin tümörlerinin büyümesini engeller.
  1. Domates
Son derece güçlü bir antioksidan zengin kaynağı olan likopen, kanseri ve özellikle de prostat kanserini engelleyen bir maddedir. Domateste aynı zamanda beta karoten bulunur ve bağışıklık sistemini destekleyer. Ayrıca yüksek lif içerdiği için çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir.
  1. Pancar
İnanılmaz bir kan temizleyicidir. Pancar demir yönünden çok zengindir ve hastalıklarla savaşan beyaz kan hücrelerini üretimine yardımcı olur. Kırmızı kan hücreleri vücutta hücrelere oksijen taşınmasını sağlar. Pancar kanser ve kalp hastalığı önlemek ve detoksifiye özellikleriyle organlarınız için mükemmel bir sebzedir. Pancar da aynı zamanda sindirim sağlığı için yüksek lif bulunmaktadır.
  1. Ispanak
Vücudu sağlıklı tutmak için bağışıklık sisteminin ihtiyacı bulunan beta karoteni A vitaminine dönüştürür. Ispanak kanser ve kalp hastalıklarını önler ve hastalıklarla savaşan çinko minerali bakımından zengindir. C vitamini, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara direnme ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur; B vitaminleri sizi daha sakin ve daha enerjik tutmaya yarar.
  1. Kuşkonmaz
Doğal diüretik yetenekleri sayesinde toksinlerin dışarıya atılmasını sağlar. Kuşkonmaz vucudu temizler ve anti-enflamatuar sağlar. Antioksidan ihtiva eder. Glutatyon, kalp hastalığı ve kanser için risk faktörlerini düşürür. Artrit ve tahrişli bağırsak sendromu gibi tüm inflamatuar durumlar için yararlıdır. 9.Enginar Karaciğeri destekler. Etken maddesi sinarin, Enginara detoks özellikleri verir. Enginar B vitaminleri açısından zengindir ve kişiye zihinsel uyanıklık verir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  1. Kırmızı biber
Güçlü bir bağışıklık oluşturmak için C vitamini ile doludur. Kırmızı biberde bulunan Beta karoten en yüksek düzeyde hastalıklara karşı güçlü bir savunma yaparak, A vitamini haline dönüşür. Yeşil ve sarı biber de kesinlikle sağlıklı olmasına rağmen C vitamini açısından en zengin biber, kırmızı biberdir.
  1. Tatlı patates
Beyaz patates çok üstündür. Portakal çeşididir. Patatesde antioksidan, antiviral ve antikanser yetenekleri bulunan beta karoten içerir. Ayrıca lif açısından çok zengindir ve içerdiği E vitamini ile cildi sağlıklı tutar.
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK