EPA VE DHA ÖNEMİ

0 görüntüleme
Beynin yaklaşık %60’ı yağ asitinden oluşurken bunun da yaklaşık %50’si DHA’dan oluşuyor. Damar ve kalp sağlığı söz konusu olduğunda karşımıza EPA çıkıyor.
EPA ve DHA Önemi

Nedir bu DHA?

Beynin yaklaşık %60’ı yağ asitinden oluşurken bunun da yaklaşık %50’si DHA’dan oluşuyor. DHA beyin hücre zarında yoğun olarak bulunuyor ve vücut bu maddeyi kendisi üretemiyor. Bu maddenin dışarıdan alınması gerekiyor. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre okuma bozukluğu olan çocuklarda günde 600 mg DHA verildiğinde olumlu gelişmeler gözlemlenmiş. Avustralya’da yapılan başka bir çalışmaya göre ise günde 1000 mg’ın üzerinde DHA verilen çocuklarda odaklanma sorunlarında düzelmeler olduğu görülmüştür. Avrupa Gıda Otoritesi (EFSA) 2-18 yaş arası çocuklarda 250 mg EPA+DHA kullanımını önermektedir.

 

Nedir bu EPA?

Damar ve kalp sağlığı söz konusu olduğunda karşımıza EPA çıkıyor. Eğer kalp ve damar sağlığınız için EPA-DHA kullanmayı düşünüyorsanız EPA/DHA oranının 3/2 olmasına dikkat edin ve omega 3 takviyesi seçerken trigliserid formda olmasına özen gösterin. Oksidasyona Dikkat Balık yağları paketi açıldığı andan itibaren havadaki oksijen ile temas ettiğinde oksidasyona uğrar. Bu durumda ürünün tat ve kokusu değişebilir. Tek tek paketlenen ve oksijenle teması olmayan balık yağı kullanımına dikkat edilmelidir. Yüksek Doz Değil Önerilen Doz Balık yağı takviye edici gıdalar arasında yer alır ve besin yerine geçmez bu yüzden sağlığa olumlu etkilerinden faydalanabilmek için önerilen dozda kullanılmalıdır.

 

Uzm.Dyt.Olcay Barı
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK