BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN VİTAMİNLER

0 görüntüleme
Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek bu dönemde oldukça önemli ve A, C ve E vitaminlerinin bağışıklığı yükseltmede önemi büyük. Bu vitaminleri yakından inceleyecek olursak:
Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek bu dönemde oldukça önemli ve A, C ve E vitaminlerinin bağışıklığı yükseltmede önemi büyük. Bu vitaminleri yakından inceleyecek olursak:

A Vitamini yağda eriyen bir vitamindir, antioksidan özellik gösterir. En iyi kaynakları balık, yumurta sarısı, bitkisel sıvıyağ, sarı ve yeşil yapraklı sebzelerdir. A vitamini göz sağlığının korunmasında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. A vitamini yetersizliğinde kansızlık, enfeksiyonlara yakalanma riski ortaya çıkar. Aşırı alındığında kemiklerde bozukluk, deride kalınlaşma, geçici sarılık, yüksek tansiyon, büyüme geriliği gözlenebilir. A vitamini kaynağı olan besinler yağ ile birlikte alındığında vücuda yararlılığı artar.

C vitamini antioksidan bir vitamindir. Vücudumuzu enfeksiyonlardan korur, kanser, katarakt ve kalp hastalığı riskini azaltır, yaraların kapanmasında etkilidir. Kolesterol düzeyini dengeler. En iyi C vitamini kaynakları kuşburnu, maydanoz, asma yaprağı, yeşil biber, lahana, ıspanak, domates, çilek, turunçgiller gibi sebze, meyvelerdir.Suda eriyen, oldukça dayanıksız bir vitamindir.Besinlerin pişirme suyu dökülürse, sebzeler tuz ile ovulursa, kesme, soyma işlemleri ile C vit. kayıpları oluşur. C vitamini yetersizliğinde büyümenin yavaşlaması, kansızlık, enfeksiyonlara karşı dirençte azalma, dişetlerinin şişmesi, kanaması ve diş kaybı, halsizlik ve iştahsızlık görülür. 

E vitamini yağda eriyen bir vitamindir. Karaciğerde ve vücut yağlarında depolanır, önemli bir antioksidandır. Kansere karşı koruyucudur. En iyi kaynakları yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar (fındık, ceviz) ve bunlardan elde edilen yağlar, tahıl taneleri ve kuru baklagillerdir. E vitamini doğal yiyeceklerle yeterli düzeyde alındığı için yetersizliğine rastlanmaz.Ama yetersizlik durumunda kırmızı kan hücrelerinin dayanıklılığı azalır, sinir,kas sisteminde yetersizlikler görülür.Fazla alkol tüketenler, doğum kontrol hapı kullananlar, yeterli oksijen almayanlar riskli gruptadırlar.

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK