YAZ AYLARININ VAZGEÇİLMEZİ KARPUZ

0 görüntüleme
Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuzun yüzde 95’i su fakat porsiyonuna dikkat. Karpuzun su oranı yüksek olduğu gibi glisemik indeks değeri de fazla, bu değer yemek sonrasında kan şekeri seviyesinin ne kadar ve ne süreyle yüksek kaldığını gösterir bu yüzden hipoglisemi, insülin direnci olanlar ve diyabet hastaları dikkatli tüketmelidir.
Karpuz içerdiği likopen pigmenti sayesinde vücudu kanserlere karşı koruyucu etki gösterebiliyor aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı da kalkan görevi görüyor. Potasyum ve magnezyum minerali içeriği ile kalp sağlığımız için önemli aynı zamanda iyi bir B6, B1 vitamini kaynağı. Lif içeriği ile LDL dediğimiz kötü kolesterolü düşürücü etkiye ve kabızlığı giderme özelliğine sahip. 

Ne kadar karpuz tüketelim?

Ara öğünde tüketilen 2 orta boy üçgen dilim (bir parmak kalınlığı toplam 200 gram) karpuz yaklaşık 100 kalori içerir. Unutmayın porsiyon kontrolü yaparsak meyveler masumdur. Fazla tüketimi çocuklara kızarıklığa, yetişkinlerde bulantı, şişkinlik ve hazımsızlığa neden olabiliyor.

Bir araştırmaya gore karpuzun yaklaşık %90-95’I su olması kaynaklı vücut ısısının ve kan basıncının düzenlenmesinde etkili olduğu görülmüştür.

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK