VİTAMİN KULLANIMI GEREKLİ Mİ?

0 görüntüleme
Bedenin normal işleyişi için küçük miktarlarda gerekli, karbon içerek bileşiklerine vitamin diyoruz. Vitaminler bedeninizin üretemeyeceği ve başka bir yerden alınması gereken besin maddeleridir. Vitaminler yağda ve suda çözünenler olarak ikiye ayrılır. A vitamin gibi yağda çözünen vitaminler bedende birikme eğilimindeyken C vitamin gibi suda çözünen vitaminler birikmez.
Yeni bulgular pek çok kişinin esansiyel mikro besinlerden yeteri kadar alamadığını ortaya koyuyor. Çoğunlukla gıdalardan ancak belki besin desteklerinden de aldığımız miktarı arttırarak uzun vadeli sağlığımızı büyük oranda iyileştirebiliriz. Pek çok kişinin beslenmesinde yeterli alamadığı 5 vitamin folik asit, B6 vitamini, B12 vitamini, D vitamini, E vitamini.

Yaygın kullanılan vitaminler makul dozlarda alındığında zarar vermeleri pek olası değildir ve yararları konusunda kesinlikle daha fazla bulguya başvurabilirsiniz.

D vitamini

D vitamininin önemini yeni yeni anlamaya başlıyoruz. Aslında D vitamin tam olrak bir vitamin değildir, bir salgı bezi tarafından yapılan bir hormondur. Çok az gıda doğal olarak D vitamin içerir, D vitamininin besinsel kaynağı %10 etkilidir. D vitamin kas hücrelerinin daha fazla protein yapması için sinyal verir. Bu durum kasları güçlendirebilir özellikle yaşlılarda dengeyi iyileştirebilir.

Yılın çoğu günü güçlü güneş ışığında birkaç dakika güneşlenebilenler bol miktarda D vitamin üretir. Fakat kış aylarında kuzey bölgelere vuran ultraviyole ışık miktarı D vitamin üretmek için yeterli değildir. Bu kural, gün boyu iç mekanlarda çalışan, güneş gökyüzündeyken dışarıda 15 dakika yürüyüş yapmayan, bakımevlerinde yaşayanları da bu grubun dışında bırakır.

Ten renginiz ne kadar koyuysa bedeniniz güneş ışığını o kadar az etkin bir şekilde D vitaminine çevirir. Mevcut günlük D vitamin alımı referans değeri on dokuz ile elli yaş arası 200 IU (5 mcg); elli bir ile yetmiş yaş arası 400 IU (10 mcg); yetmiş yaşın üzerinde ise 600 IU(15 mcg). Ancak artan sayıda bulgu D vitamininin faydalarından tam olarak yararlanabilmek için daha üst miktara –günde 800-1000 IU’ya işaret ediyor.

Bu yüzden güneyde yaşamıyorsanız ve haftanın çoğu günü güneşe çıkmıyorsanız, bu miktarlara ulaşmanın tek yolu D vitamin desteği almaktır. Çoğu çoklu vitaminde sadece 400 IU D vitamin bulunur.

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK