BEDEN KİTLE İNDEKSİ

0 görüntüleme
Dünya Sağlık Örgütü'nün obezite sınıflandırması esas alınarak obeziteyi belirlemek için yaygın olarak Beden Kitle İndeksi (BKİ) kullanılmaktadır. BKİ, bireyin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m cinsinden) karesine (BKI=kg/m2) bölünmesiyle elde edilen bir değerdir. Sağlıklı kiloda olup olmadığınızı anlamak için kullanılan en yaygın yöntemlerden iki tanesi beden kitle indeksi hesaplaması ve bel çevresi ölçümüdür. Bel çevresinin kadınlarda 88 cm, erkeklerde ise 102 cm ve üzeri olması yüksek risk faktörüdür.
Beden Kitle İndeksi Sınıflandırması:

 
BKİ (kg/m2)Sınıflama
< 18,5 Düşük kilolu
18,5–24,9 Normal kilolu
25–29,9 Aşırı kilolu
30–34,9 1. derece obez
35–39,9 2. derece obez
>40 3. derece obez (morbid obez)
 

Boy Kilo Endeksi hesaplamasında boy-kilo oranı kullanılır. Boyunuza göre ideal kilonuzun kaç olması gerektiğini gösterir. Vücut ağırlığınız, boyunuzun karesine bölünerek boy kilo cetveli üzerinde ideal kilonuz hesaplanır.

Beden Kitle İndeksi Doğru Bir Ölçüt Mü?

Beden kitle indeksi dünyaca bir tarama şekli olsa da her zaman doğru sonucu göstermeyebilir. Örneğin, beden kitle indeksi (BKİ) değeri 30 ya da üzerinde olanlar genelde obez olarak değerlendiriliyorlar. Oysa, beden kitle indeksi (BKİ) değeri 30’un üzerinde olan kimi insanlar metabolik açıdan son derece sağlıklı olabilirler. Bu yüzden BKİ değeri dışında kişinin kas kütlesi, yağ oranına da bakmak önem arz ediyor.

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK