KOLESTEROLÜ AZALTMAK MÜMKÜN

0 görüntüleme
Tüm insanların vücut yapısında bulunan kolesterol hem vücudumuzda yapılır hem de dışarıdan hayvansal besinlerle alınır. Genetik olarak vücudun kendi ürettiği kolesterol de vardır. Kalp sağlığımız için beslenmemizdeki yağ tüketimine ve kolesterol içeren besinlerin tüketimine dikkat etmemiz gerekir. Kolesterol yüksekliği yıllar içinde damar çeperlerinde birikerek damarlarda tıkanma ve daralmaya sebep olabilir.
Kolesterol başlangıçta belirti göstermeyen sinsi bir şekilde ilerleyen hastalıktır. Rutin kontroller ve kalp rahatsızlıkları için yapılan muayene ve tetkiklerle ortaya çıkmaktadır.

Kolesterol seviyesindeki %10 azalma, kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini %25-50 oranında azaltmaktadır. Beslenme planınızda kolesterolü azaltmada yardımcı olduğu bilinen besinleri arttırın. Yulaf kepeğinin, Omega-3 yağ asitlerinden zengin cevizin, keten tohumunun, tam tahıllar ve bakliyatın, bitkisel sterol yüklü taze sebze ve meyvelerin kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı oldukları bilinmektedir. Süt ve süt ürünlerinin tam yağlı olanları yerine yağsız ve yarım yağlı olanlarını tüketin. Peynir kullanımınızı sınırlayın ve lor gibi az yağlı ve az tuzlu peynirlere ağırlık verin. Peynirlerde aynı kırmızı et gibi yüksek miktarlarda doymuş yağ olduğunu bu sebeple atıştırmalık gibi tüketmeyin. Balık , hindi ve tavuk göğüs etini kırmızı ete tercih edin. Ancak beslenmenizde denge çok önemlidir. Demirden zengin kırmızı eti de haftada 1-2 gün beslenme planınıza dahil edin. Ancak yağı alınmış kısımlarını kullanın ve küçük bir porsiyon tüketin. Margarin kullanmayın. Tereyağı tüketiminizi azaltın. İç yağı, kuyruk yağı gibi hayvansal yağlardan uzaklaşın. Doymuş yağlardan zengin olan hindistancevizi yağı ve palmiye yağı gibi yağları listenizden çıkarın. Palmiye yağının özellikle paketlenmiş atıştırmalıklarda ve hazır gıdalarda kullanılmaktadır. Bundan kaçınmak için gıda paketlerini okuma alışkanlığı edinin. Daha çok koyu yeşil yapraklı sebze tüketin. Meyveleri kabuklu ve taze olarak yiyin. Meyve yemeyi meyve suyu tüketmeye tercih edin.

Pastane ürünleri doymuş yağlardan zengindir.Yediğiniz hamur işleri, grisinilerin kıtır kıtır ağızda dağılmalarının sebebi katı yağlar ile pişirilmeleridir. Ayrıca yüksek kolesterolden sadece yağları sorumlu tutmak yanlış olur. Rafine karbonhidratlar da (beyaz unlu olanlar) kan lipidlerini bozmaktadır.

Sağlıklı kiloda kalmaya özen gösterin.Daha çok hareket edin. Eğer daha başarılı bir kolesterol mücadelesi yapmak istiyorsanız, yiyecek içecek alanında yapacağınız bu değişimler ile yetinmemeli, haftada en az 3-4 gün 30-45 dakika yürümeniz bile yeterli olabilir. Aktivite kötü kolesterolü azaltmasa bile iyi kolesterolü arttırmaktadır. Araştırmalara göre sadece doymuş yağ alımınızı azalttığınız zaman kolesterol düzeyinizi yüzde 5-10 oranında düşürebilirsiniz.

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK