BALIK MEVSİMİ GELDİ

0 görüntüleme
Balık, vitamin, mineral bakımından oldukça zengin bir gıda olmakla birlikte beynin kullandığı omega yağ asitlerince de çok zengindir, tabii balık yeterince gelişip, gerekli uzunluğa gelip olması gereken doğru mevsiminde raflarda yerini aldığı takdirde.
Örnek vermek gerekirse, kış mevsiminin dışında tüketilen hamsi ve palamut, yaz aylarında tüketilen lüfer ve kefalden çokta bir şifa beklemek doğru değildir, bunun yerine ilkbahar mevsiminde yenecek levrek ve mezgit, kış bitimine doğru yiyebileceğimiz bir kalkan, yaz mevsimi sonuna doğru yiyebileceğimiz çipura bizim için çok daha sağlıklı ve doğru bir tercih olacaktır.

Biliyor musunuz?

Çin’de Qingdao Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof.Dongfeng Zhang toplam 150 bin kişinin katıldığı çalışmada, çok balık yiyenlerin depresyon riskinin %17 azaldığını belirlemiştir. Bu durumu göz önünde bulundurarak haftada en az iki gün balık tüketmeyi unutmayalım lütfen.

Balık taze mi bayat mı?

Balık avlandıktan kısa bir süre sonra tazeliğini kaybeder. Taze balığın göz bebekleri dışa doğru bombelidir, bayat balığın göz bebekleri ise çökmüş donuk ve mattır. Balığın tazeliğini koruyan soğuk hava depoları olsa da bu özelliklere dikkat etmek gerekir. Ayrıca taze balığın üzerine elinizi bastırıp çektiğinizde bir iz oluşmaz fakat bayat balığın üzerine elinizi bastırıp çektiğinizde iz kalır, balık eski şekline dönemez. Bu özelliklere dikkat ederek balık satın almayı unutmayın.

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK