YAĞ YAKIMINI DESTEKLEYEN BESİNLER

0 görüntüleme
Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için besinlerin içerikleri büyük önem taşıyor. Bazı gıdalar kilo alımını artırırken bazıları yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye katkı sağlıyor.
Süt Ürünleri:

Kalsiyum kaynağı olan süt ürünleri yağ yakıcı besinlerin  başında geliyor. Az yağlı süt, yoğurt, ayranın içerdiği yoğun protein ve kalsiyum sayesinde vücudun yağ yakımını da belirli bir oranda yükseltiyor. Bu yüzden süt grubu besinlerden günde iki porsiyon tüketmek kilo vermek için son derece önemli.

Hindiba:

İçinde kan damarlarına pozitif etkisi bulunan ve hazmı kolaylaştıran çok özel keskin maddeler barındırıyor. Bu iki madde, vücuttaki asitlerin atılımında ve metabolizmanın düzenli çalışmasında önemli bir görev üstleniyor. Bu sayede tatlıya olan iştah azalır.

Kırmızı biber: 

İçindeki acı madde, vücudun kan dolaşımını hızlandırarak ısısını artırmasına neden oluyor. Vücut ısısı ne kadar artarsa yağ yakımı da o derece hızlanıyor.

Keten tohumu: 

Keten tohumu, menopoz sonrası kadınlarda vücut yağlarının ve kilolarının azalmasını sağlıyor.Her gün kahvaltılık tahılınıza, yoğurdunuza ya da salata sosunuza bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyebilirsiniz

Lifli gıdalar: 

Marul, domates, ıspanak gibi sebze ve meyvelerde bolca bulunan lif, tokluk hissini artırdığı için vücutta fazla yağ tutulmasını engelliyor.

Flavonoid içeren besinler:  

Elma, soğan, kiraz, yabanmersini, pırasa, lahana, brokoli,domates, maydanoz, vişne, erik, ıspanak, yeşil çay ve turunçgillerde bulunan flavonoidlerin yağ yakma etkisi bulunuyor. Ayrıca bağışıklık sistemini koruyarak C vitamini emilimini arttırıyorlar. American Journal of Clinical Nutrition isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, daha çok flavonoid tüketen kadınların kiloları önemli ölçüde düşüyor.

Ceviz, badem ve fındık:

İçerdiği iyi yağlar, lif ve protein, kilo vermeye yardımcı oluyor. Ceviz, en iyi omega-3 yağ asit kaynağından biri. Badem, kemik şekillenmesinde ekstra fayda sağlıyor. Fındığın ise kolesterol düşürücü, kalp ritmini ayarlayıcı ve kalp damar hastalıklarından koruyucu etkisi bulunuyor. Lif oranları yüksek olduğu için bağırsak hareketlerini de artırıyorlar. 

Yeşil çay: 

İçerdiği katesin metabolizmayı ve karaciğerin yaktığı yağ oranını hızlandırıyor. Günde 2-3 bardak yeşil çay içebilirsiniz

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK