DİYETİNİZİ BOZABİLECEK SAĞLIKLI GIDALAR

0 görüntüleme
Süper sağlıklı olduğunu düşündüğünüz bazı besinler sağlığımız için o kadar da iyi değil. Kombucha çayı, hindistan cevizi yağı, glutensiz ürünler gibi son moda yiyeceklerin vücudumuza neler yaptığını birlikte inceleyelim.
Hindistan cevizi yağı ile birlikte kahve

Hindistan cevizi içeriğinde orta zincirli yağ olan MCT yağı bulunuyor. Bu kahveyi içen kişiler daha uzun süre tok olduklarını düşünüyor ve bazı araştırmalar bu faydaları destekliyor. Ancak hindistan cevizindeki doymuş yağ kolesterolünüzü ve kalp hastalığı riskinizi arttırıyor. Doymuş yağı günlük aldığınız kalorinin %10’undan daha azı kadar alamaya çalışın.

Kombucha çayı

Kombucha, fermente edilmiş siyah veya yeşil çaydır. Bazı çalışmalar bu çayın iltihabı azaltabileceğini ve bağırsak sağlığını geliştirebileceğini öne sürüyor. Ancak sağlık yararları büyük ölçüde belirsizlik gösteriyor. Hamile kadınlar ve küçük çocukların uzak durması gerekiyor.

Glutensiz ürünler

Eğer çölyak hastalığınız varsa glütensiz beslenmek sizin için bir yaşam biçimi olmalıdır fakat glütene karşı duyarlı değilseniz, glütensiz ürünleri sadece kilo verme amaçlı tüketiyorsanız yanılıyorsunuz. Çoğu glütensiz ürün rafine karbonhidrat, şeker ve tuz bakımından yüksek içeriğe sahiptir. Glutensiz diyet kilo vermenize yardımcı olmaz, bağırsak mikrobiyotasını olumsuz etkileyebilir.

Çiğ süt gerçeği

Bazı kişiler işlenmemiş çiğ sütün astımı, alerjiyi önlediğini söylüyor fakat bu iddialar yanıltıcı olabiliyor. Çiğ süt içerisinde E.coli ve salmonella dediğimiz öldürücü mikropları taşıyor. Pastörize süt sağlığınız için riskler olmadan çiğ sütler benzer besinsel faydalara sahip. 

Granola

Granola, yüksek lifli yulaftan yapıldığı için sağlıklı görülebilir fakat içerisinde yoğun bir şekilde eklenen şeker, yağ ve tuz sık tüketildiğinde sağlığınız açısından risk oluşturabilir.  

Agave Şurubu

Bu doğal tatlandırıcı agav bitkisinden gelmektedir. Sofra şekerine göre biraz daha fazla kalsiyum, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum içerebilir ama daha sağlıklı değillerdir. Agave nektarı veya şurubu %70-90 daha fazla früktoz içerir.

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK