METABOLİZMAYI HIZLANDIRMA VAKTİ

0 görüntüleme
İlerleyen yaşlarla birlikte metabolizmamız yavaşlamaya başlıyor ve bunun sonucunda daha kolay kilo alır hale geliyoruz. Ayrıca yaptığımız hatalı diyetler, hareketsiz bir yaşam sürmemiz, kilo almamız, kas miktarımızın azalması ve uyku düzenimizin bozulması gibi çevresel etkenler de metabolizmamızı yavaşlatıyor.
Metabolizmanızı hızlandırmanın en etkili yolu ,dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmaktan geçiyor. Ayrıca bazı besinleri ve içecekleri de beslenme listenizde üst sıralara yerleştirmeniz de çok önemli.

1. En geç 1 saat içinde kahvaltı edin

Metabolizmanızı harekete geçirmek için sabah uyandıktan sonra en geç 1 saat içinde kahvaltı edin. Kahvaltıda karbonhidrat, protein, lifli gıdalar, vitamin ve mineralden zengin ve az yağlı besinlere yer verin. Böylece günün ilerleyen saatlerinde atıştırma dürtüleri ortadan kalkar ve kan şekeriniz belli bir seviyede kalacağı için açlık krizleri de yaşamazsınız.

2. Bol su için

Vücudumuz normal koşullarda günlük ortalama 2,5 litre su kaybediyor. Su miktarı azaldığında da vücutta depolanan yağ miktarı artıyor. Ayrıca az su tüketimi nedeniyle böbrekler çalışmıyor, bunun sonucunda bu organın görevini karaciğer üstlenmek zorunda kalıyor. Karaciğer daha az yağı enerjiye dönüştürdüğü için vücut kilo almaya başlıyor.

3. Yeşil çay içmeyi unutmayın

Yeşil çay metabolizma hızını artırarak, yağ yakımına katkı sağlıyor. Yüksek tansiyon sorununuz yoksa günde 2-3 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz. Ancak dikkatli olun, bu miktardan fazlası çarpıntı ve uykusuzluğa yol açabiliyor.

4. Proteinsiz kalmayın

Et, tavuk, balık, peynir ve yumurta gibi proteinleri yeterli miktarda tüketmek kas kütlesini arttırarak metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor. Ancak hiç karbonhidrat almadan sırf protein tüketilerek yapılan diyetlerden kaçının. Bu tür diyetlerle hızla kilo verseniz bile sonrasında verdiğiniz kiloları hızla almanızın yanı sıra damar ve böbrek hastalığına yakalanma riskinizi de arttırıyor.

5. Kalsiyumun etkisini unutmayın

Yapılan çalışmalara göre; beslenmede kalsiyum miktarının arttırılması yağ yıkımını hızlandırarak kilo vermeyi destekliyor. Süt ve süt ürünleri, pekmez, fındık, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyveler iyi birer kalsiyum kaynağı. Yeterli kalsiyum almak için her gün 3 bardak süt veya yoğurt, ayran, kefir gibi süt ürünlerini tüketmeye özen gösterin.

6. Orta yoğunlukta, düzenli spor yapın

Fiziksel aktivite yağ yakımını sağladığı gibi, düzenli yapılması bile düşük metabolizma hızınızı artırıyor, daha enerjik hissetmenizi, hareketli ve zinde kalmanızı sağlıyor. Yapılan çalışmalar, 3 saati aşan ağır bir spor yerine orta yoğunlukta ve düzenli sporun olumlu etkilerini göstermiş. Bu yüzden haftada 3 gün en azından yarım saat hızlı tempoda yürümeniz yararlı olacaktır.

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK