DİYETTE MOTİVASYON

40 görüntüleme
Çevresel etmenler, genetik faktörler, stres faktörleri, fiziksel aktivite gibi bir sürü etmen diyetinizi etkileyebilir ama hiçbiri motivasyonunuz kadar önemli değildir. Motivasyon tam anlamıyla bireyin hareket ve davranışlarını başlatan içsel güç anlamına gelmektedir.

Diyette motivasyon ise ikiye ayrılmaktadır:

1)Diyette Motivasyonu Başlatmak

Motivasyonu başlatmak için kendinize inanmanız yeterlidir. Yaz yaklaşıyor olabilir veya bir evlilik hazırlığında olabilirsiniz ya da sizi çok rahatsız eden dar bir kıyafetinizi rahat rahat giymek istiyor olabilirsiniz, bu nedenlerin hepsi motivasyonu başlatmak için yeterli bir eylemdir. Ve motivasyonu başlatmak sürdürme eyleminin yarısı demektir.

2) Motivasyonda Süreklilik

Motivasyonda süreklilikte en önemli etken iletişim. Burada iletişimi üçe ayırmak istiyorum. Direk iletişim, sosya medya iletişimi ve çevresel iletişim. Direk iletişimde kişi ile bire bir görüşerek birbirimizi tanımaya çalışıyoruz, çağımızın en etkili iletişim yöntemlerinden biri olan sosyal medya iletişimi ise internet üzerinden birbirimize ulaşabildiğimiz bir platform. Burada paylaştığım hikayeler, post'lar kişiyi motive etmek için etkili olabiliyor. Çevresel ileltişim ise etrafınızdaki insanların olumlu veya olumsuz düşüncelerini oluşturabiliyor. Tüm bunların yanında bizim için en önemlisi diyetteki data yani tartı sonucunuz. Bir doctor için ultrason veya tahlil sonucu ne kadar önemliyse bizim için de yağ, kas, kemik, ödem ölçen bir tartı o kadar önemli.

Peki hergün tartılmak doğru mu? 

Karşılaştığım en sık yapılan hatalardan biri hergün tartılmaktır, evde tartınızın yeri değiştiğinde sonuç farklı çıkabilir, az uyuduğunuzda veya az su içtiğinizde ödemden dolayı tartıdaki rakamı yüksek görebilirsiniz bu yüzden haftada bir gün veya on günde bir tartılmak daha doğrudur.

-Kabızlık dönemi
-Menstürasyon dönemi
-Alkol alımının ertesi günü
-Seyahat sonrası ve
-Spordan hemen sonra tartı doğru sonuç vermecektir unutmayın.

Doğru tartım ne zaman olmalı?

Bu ihtimallerin olmadığı bir dönemde yeterli su içimi,yeterli uyku ve iyi bir beslenme sonrası aç karnınıza veya günün aynı saatlerinde tartılmak en doğrusudur.

Uzm.Dyt.Olcay Barış
BEDEN KİTLE ENDEKSİ
cm
kg
ETKİNLİKLER
Senpilickadinlarkulubu olarak bir ay önce başlattığımız ve sitemize üye olan ilk " 100 kişiye 100 adet Piknik Örtüsü" kampanyasının talihlileri belli oldu...
ÜYELİK